• 0543 943 76 01
  • yukseklisansodevtezproje@gmail.com

Tez yazma stratejileri

Tez yazma stratejileri

BU MAKALE TEZ NEDİR? TEZ NASIL HAZIRLANIR? TEZ YAZIM KURALLARI VE TEZDE OLMASI GEREKEN BÖLÜMLER HAKKINDA BİLGİ VERMEKTEDİR. .

BÜTÜN STANDARTLARI TAŞIYAN BİR TEZ YAZDIRMAK İÇİN 7/24 TEZ MERKEZİMİZE ULAŞABİLİRSİNİZ..

 

Kendinizi bir jüri üyesi olarak düşünün, bir açılış tartışması sunan bir avukatın dinlemesini dinleyin. Avukatın suçlu veya suçlu olduğuna ve avukatın sizi nasıl ikna etmeyi planladığına çok yakında karar vermelisiniz. Akademik makalelerin okuyucuları jüri üyeleri gibidir: Çok fazla okumadan önce, yazarın tartışmayı nasıl yaptıklarını ve yazarın tartışmayı nasıl planladıklarını bilmek isterler. Tez açıklamanızı okuduktan sonra okuyucu, “Bu yazı beni bir şey hakkında ikna etmeye çalışacak. Ben henüz ikna olmadım ama nasıl olabileceğimi görmek istiyorum.”

Etkili bir tez, basit bir “evet” veya “hayır” ile cevaplandırılamaz. Bir tez konusu değildir; ne de bir gerçek; ne de bir fikir. “Komünizmin çöküşünün nedenleri” bir konudur. “Doğu Avrupa’da komünizm çöktü”, eğitimli insanlar tarafından bilinen bir gerçektir. “Avrupa’da yaşanan en iyi şey komünizmin çöküşüdür” bir fikirdir. (“En iyisi” gibi üstünlükler neredeyse her zaman belaya yol açar. Avrupa’da yaşanmış olan her şeyi tartmak imkansızdır. Ve Hitler’in düşüşü ne olur? “En iyi şey” bu olamaz mı?)

İyi bir tez iki bölümden oluşur. Tartışmayı planladığınız şeyi söylemeli ve tartışmayı nasıl planlamanız gerektiğini “telgraf” yapmalıdır — yani, iddianız için hangi özel destek size makalenizde gidecektir.

Tez Yapımı Konusunda Adımlar

Öncelikle birincil kaynaklarınızı analiz edin. Gerilim, ilgi, belirsizlik, tartışma ve / veya komplikasyona bakın. Yazar kendisi ile çelişiyor mu? Bir nokta yapıldı mı ve sonra mı tersine döndü? Yazarın argümanının daha derin sonuçları nelerdir? Bu soruların veya bunlarla ilgili soruların bir veya daha fazlasına neden ulaştığınızı anlamak, sizi bir çalışma tezi geliştirme yoluna sokacaktır. (Neden olmasın, muhtemelen sadece bir gözlem ile ortaya çıkmış olabilirsiniz – örneğin, böyle bir şiirde pek çok farklı metafor vardır – bu tez değildir).

Bir çalışma tezi hazırladıktan sonra yazınız. Bir tez için harika bir fikre vurmak gibi sinir bozucu bir şey yoktur, daha sonra konsantrasyonunu kaybettiğinizde unutma. Ve tezinizi yazarak, açık, mantıklı ve özlü bir şekilde düşünmeye zorlanacaksınız. Muhtemelen ilk kez denemenizde tezinizin son taslak bir versiyonunu yazamayacaksınız, ancak sahip olduklarınızı yazarak doğru yolda kendinizi yakalayacaksınız.

Tezini girişinizde öne çıkarın. Tez açıklamanız için iyi, standart bir yer, giriş paragrafının sonunda, özellikle daha kısa (5-15 sayfalık) denemelerde. Okuyucular buradaki tezleri bulmak için kullanılırlar, böylece girişinizin son cümlesini okuduklarında otomatik olarak daha fazla dikkat ederler. Bu, tüm akademik makalelerde gerekli olmasa da, iyi bir kuraldır.

Karşılıkları öngörün. Bir çalışma tezi hazırladıktan sonra, ona karşı neler söylenebileceğini düşünmelisiniz. Bu, tezinizi düzeltmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda makalenizde daha sonra reddetmeniz gereken argümanları düşünmenizi sağlayacaktır. (Her argümanın bir karşı argümanı vardır. Eğer seninki öyle değilse, o zaman bir argüman değil – bu bir gerçek ya da bir fikir olabilir, ama bu bir argüman değildir.)

Michael Dukakis, 1988 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetti çünkü Demokratik Ulusal Konvansiyonu’ndan sonra şiddetle kampanya yürütemedi.

Bu bildiri tez olma yolunda. Ancak, olası karşı araçları hayal etmek çok kolaydır. Örneğin, bir siyasi gözlemci, Dukakis’in kaybettiği “suçlu” bir imajdan muzdarip olduğuna inanabilir. Tezinizi karşı tarafın karşısına çıkararak tezini karmaşıklaştırırsanız, aşağıdaki cümlede gösterildiği gibi argümanınızı güçlendirirsiniz.

Dukakis’in “suç işleyen” imajı 1988 seçimlerinde şansını zedelerken, Demokratik Ulusal Konvansiyonu’ndan sonra şiddetle kampanya yapamaması onun yenilgisinden daha büyük sorumluluk aldı.
Bazı Uyarılar ve Bazı Örnekler

Bir tez asla bir soru değildir. Akademik makalelerin okuyucuları tartışılan, araştırılan veya hatta cevaplanan soruları beklerler. Bir soru (“Doğu Avrupa’da neden komünizm çöktü?”) Bir tartışma değildir ve bir argüman olmadan, su içinde bir tez ölmüştür.

Bir tez asla bir liste değildir. “Siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel nedenlerden ötürü, Doğu Avrupa’da komünizm çöktü” okuyucunun makalede ne beklemesi gerektiğini “telgrafla” iyi bir iş yapıyor – siyasi nedenlerle ilgili bir bölüm, ekonomik nedenlerle ilgili bir bölüm, toplumsalla ilgili bir bölüm nedenler ve kültürel nedenlerle ilgili bir bölüm. Bununla birlikte, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel nedenler komünizmin çöküşünün tek olası nedenleridir. Bu cümle gerginlikten yoksun ve bir argüman ileri sürmüyor. Herkes siyaset, ekonomi ve kültürün önemli olduğunu bilir.

Bir tez hiçbir zaman muğlak, savaşçı veya çatışmalı olmamalıdır. Etsiz bir tez, “Komünizm, komünizm kötülük olduğu için Doğu Avrupa’da çöktü” olurdu. Bunu tartışmak zordur (kimin bakış açısından kötülük nedir? Kötülük ne demektir?) Ve sizi rasyonel ve tam olarak değil de ahlaki ve yargısal olarak işaretlemek olasıdır. Ayrıca, komünizme sempati duyan okuyuculardan savunmacı bir tepki ortaya çıkarabilir. Eğer okuyucular, yarasadan kesinlikle katılmıyorsa, okumayı bırakabilirler.

Etkili bir tezin tanımlanabilir, tartışılabilir bir iddiası vardır. “Kültürel güçler Doğu Avrupa’da komünizmin çöküşüne katkıda bulunurken, ekonomilerin dağılması, düşüşünü azaltmada kilit rol oynamıştı”, “telgraflar” ın etkili bir tez cümlesi olduğunu, böylece okuyucunun deneyi kültürle ilgili bir bölüm olmasını beklediğinden Ekonomileri parçalayan bir başka güçler. Bu tez, kesin ve tartışılabilir bir iddiaya işaret etmektedir: ekonomilerin parçalanmasının, Doğu Avrupa’da komünizmi mağlup etmede kültürel güçlerden daha önemli bir rol oynadığı. Okuyucu bu ifadeye şöyle bir tepki verebilir: “Belki yazarın söylediği doğrudur, fakat ikna olmadım. Yazarın bu iddiayı nasıl savunduğunu görmek için daha fazla okumak istiyorum.”

Bir tez, mümkün olduğu kadar açık ve spesifik olmalıdır. Aşırı kullanmayın, genel terimler ve soyutlamalar. Örneğin, “egemen seçkinlerin halkın ekonomik kaygılarını ele almadaki yetersizliği nedeniyle Doğu Avrupa’da Komünizm çöktü”, “Komünizm, toplumsal hoşnutsuzluk nedeniyle çöktü” den daha güçlüdür.

 

Tez Merkezi

Mesajınızı bırakın

0543 943 76 01