• 0543 943 76 01
  • yukseklisansodevtezproje@gmail.com

Tartışma Bölümü Yazımı

Tartışma Bölümü Yazımı

Tezinizin Tartışma Bölümü, yıllarca süren yıllar boyunca devam etse de – tartışmalı bir şekilde tüm hayatınız boyunca bunun için çalıştınız – şimdi kesinlikle rahatlama zamanı değil. Tüm bu “zor” çalışmaların tümü geçmişte olsa da, tüm araştırma sürecinde size rehberlik etmeyenler, yazınızın tamamını gözden geçirmeyi umursamayabilir. Elbette, komite üyelerinizin zaman ve tekrar döktüklerinize okuma, eleştirme ve cevap verme zamanları olacak. Bununla birlikte, yayınlanma sonrası çalışmanıza yaklaşan birçok okuyucu için, Tartışma Bölümünüz okudukları tek bölüm olabilir. Bu nedenle, kalbinizi kaybetmeyin, çünkü bu aslında size bir amaç verir: Tüm bunların farkında olmak, Tartışma Bölümünü belki de bilen ve mükemmelleştirmek için tezinizin en önemli parçası haline getirir;

Şimdi, yüksek düzeyde, Tartışma Bölümünüz, alanınızdaki bilgi birikimine yaptığınız katkıya ilişkin bir açıklama yapmalı, ancak bu konuyu bir bütün olarak ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmeyi teklif ederek yapması gerekir. Bunu başarmak için komiteniz muhtemelen en azından birkaç kilit parçayı ele almanızı isteyecektir. Başlamak için, mutlaka her iki bölümden de temel noktaları yinelediğiniz, Bölüm 1 ve 3’ün bir özetine ihtiyacınız olacaktır. Bu, çalışmanızın önemini ve bunun sınırlamalarını ve sınırlamalarını vurgulamayı da içerecektir. Özellikle, bütün bunlar ilgili literatür bağlamında ifade edilir.

Ardından, çalışmanızın ve bulgularınız ve sonuçlarınız da dahil olmak üzere neleri içerdiğini içeren bir özet vermeniz gerekecektir. Ek olarak, bu bilgiyi araştırma sorusu ve bununla ilgili hipotezlerle düzenlemek isteyebilirsiniz. Aslında, bu organizasyon yapısı gayet iyi sonuç veriyor: Her araştırma sorusu ve ilgili hipotezlerini tartıştıktan sonra, sonuçlarınızı sorunsuz bir şekilde bütünleştirebilirsiniz (örn., Bir araştırma sorusu ile ilgili hipotezlerin her tartışmasını ilgili bulgular ve sonuçlar ile takip edin)). En önemlisi, burada dikkat etmeniz gerekir – komiteniz, bu son kısmı açıkça belirten bir dil kullanmanızı isteyecek, böylece sonuçlarınızı neyin oluşturduğu konusunda hiçbir belirsizlik kalmayacaktır.

Ayrıca, sonuçlarınızı tartışmak için bölümleri, her zaman literatürle ilgili olduğu gibi, ayrıca sonuçlarınızın sınırlamaları ile ilgili bir bölümü ayırdığınızdan emin olun. Bu bölümleri iyice ele almak, okuyucularınızın gözlerindeki uzmanlığınızı güçlendirir. Daha sonra, bu konumlandırmayı, sonuçlarınızın gerçek uygulama için sahip olduğu tüm etkilerini ortaya koymak ve ek araştırmalar için önerileriniz hakkında fikir vermek için kullanmak isteyeceksiniz.

Uygulamalar bölümünde, çalışmanızın sosyal önemi ile daha geniş bir bağlantı kurmak isteyeceğinizi, özellikle de mesleki uygulama veya uygulamalı ortamlarla ilgili olacağınızı unutmayın. Alternatif olarak, öneriler bölümünde araştırmanızın neyi gerektirdiğini ve verilerinizin daha fazla araştırmayı desteklediğini düşünmelisiniz. Elbette, buraya girmeniz gereken doğal bir yer, araştırmanızın sınırlamaları ile başlar – çünkü bunlar araştırmanıza girmediğiniz yerleri temsil eder – araştırmaya ilişkin mevcut araştırma verilerinin desteklemediği alanlar. İdeal olarak, okuyuculara her bir tavsiyeye uygun olduğunu düşündüğünüz önerilen bir metodoloji ve tasarım sunacaksınız. Kısacası, Tartışma Bölümünüzün bu bölümü, şimdi cilaladığınız şeylerden kaynaklanan gelecekteki çabaları yönlendirmenize yardımcı olacak bir yer sağlar.

Son olarak, tüm bu parçaları bir araya topladıktan sonra, bölüme ve araştırma bulgularınıza genel bir bakış içeren Tartışma Bölümünüze zarif bir sonuç bölümü oluşturmanız gerekecektir. Tipik olarak, araştırma sorularıyla ilgili bulguların son bir açıklaması ile birlikte çalışmanın sorunu nasıl anlayabildiğine dair bir öneri de yer almaktadır. Temel olarak, sonuç bölümünüze bulgularınıza ve sonuçlarınıza dair kısa bir özeti paylaşmak için son fırsatınız olarak görmelisiniz.

İncelemek için, Tartışma Bölümünüze özenle bakılmalıdır; yalnızca siz, mentorunuz ve komitenizin yapmasını istemediğiniz için; Aslında, okuyucular üzerinde çalışmanızın alanınızdaki bilgileri ilerletmek için ne kadar bütünleştirici olduğunu etkilemek için tek fırsat olabilir. Başka bir deyişle, bu bölüm çok iyi, sadece yayın sonrası okuyan kişiler olabilir. Ve kesinlikle eksiksiz olmak istemenize rağmen, aynı zamanda, sunduğunuz gücün sulanmasını önleyen iyi bilgilendirilmiş bir özlü olmayı hedeflemek istersiniz.

 

Tez Merkezi

Mesajınızı bırakın

0543 943 76 01