Örnek tezler

Örnek tezler

Bu makale öğrencilerin örnek tezler ve örnek tez cümleleri hakkında bilgi sahibi olması açısından yazılmıştır.

Bütün standartlara uygun şekilde tez yazdırmak için 7/24 tez merkezimizi arayabilirsiniz.

Tez Cümlesi Örnekleri . Bir tez cümlesi , bir araştırma ödevi veya makalesinin ana fikrini ifade eden bir cümledir. Bir soruyu doğrudan cevaplayarak bir iddiada bulunur. Bir tez cümlesi , makalenizde yapılması gereken ve belirli kanıtlarla desteklenen ifadeleri belirten çok özel olmalıdır .

1. İyi bir tartışmacı tez odaklanır ve çok geniş değildir.
Odaklanmak önemlidir! Makalenizde çok geniş bir konuyu tartışmaya çalışmayın, ya da yönünüz ve amacınız hakkında kafanız karışmış ve emin olamayacaksınız.

Kötü örnekYazmayın:

“Hızlı yemek yemek kötü ve kaçınılmalıdır.”

Bu ifade çok genel ve savunmanız neredeyse imkansız. Cevap vermek için çok büyük sorular bırakıyor. Tüm lokantalar kötü mü? Bu neden kötü? Kim bundan kaçınmalı? Neden kimse umursamalı?

İyi örnekYazmak:

“Amerikalılar hızlı yiyeceklerin düzenli tüketimini ortadan kaldırmalıdır, çünkü hızlı bir gıda diyeti diyabet, obezite ve kalp hastalığı gibi önlenebilir ve pahalı sağlık sorunlarına yol açar.”

Bu örnekte, argümanımı fast food diyetiyle ilgili sağlık sonuçlarına daralttım . Ayrıca evrendeki herkesten ziyade Amerikalılara odaklanmayı seçtim.

2. İyi bir tartışmacı tez, tartışmalı bir konu üzerinde yoğunlaşmaktadır .
80’lerde, gençler kabul etmedikleri iddialarla ilgili “ tartışmalı ” diyeceklerdi ( “odanızı temizlemelisiniz” ve “o filme gitmemelisiniz” gibi ).

tez cümlesi örnekleriBu eski, neon renkli, bileklik takan, peg-bacaklı bilgelik bugünün gerçeklerini – tez açıklamanızda tutar.

Kötü örnek

Yazmayın:

“Berkeley, Kaliforniya’da yaşayan çok sayıda evsiz insan var.”

Hiç kimse için tartışabiliriz veya bu ifadeye karşı. Tartışmalı değil. Bu sadece bir gerçek.

Tartışmasız bu açıklamanın üzerindeki bir argüman şöyle bir şey olurdu:

“Berkeley’de çok sayıda evsiz var.”

“Evet, orada bir demet var eminim.”

“Evet.”

Gördüğünüz gibi, bu bir argüman değil.

İyi örnek Yazmak:

“Berkeley’deki evsiz insanlara düzenli gıda bağışları, kamusal tuvaletler ve kamp tesisleri gibi hizmetlere erişim sağlanmalı; çünkü şehrin tüm sakinleri için hayatı iyileştirecektir.”

Şimdi bu tartışılabilir .

Muhalifler ayrıca, Berkeley’deki evsizlerin zaten yeterli hizmet aldıklarını ( “sadece tüm bu lüks kaldırımlara bakın!” ) Ya da belki de hiç hizmet almamaları gerektiğini iddia edebilirler ( “iş bul, tembel mokasen!” ).

Tartışma sorunları ve ikna sanatı hakkında birkaç ipucu almak ister misiniz? İkna edici Bir Deneme Yazmayı Okuyun Bu Inandırıcı .

3. İyi bir tartışma tezi bir taraf seçer.
Bir taraf seçmek, tartışmacı bir makalenin tüm noktasını oluşturmaktadır.

Bir taraf seçmek, tartışmacı bir makalenin tüm noktasını oluşturmaktadır. Tıpkı hem Yankees hem de Mets için köklenemeyeceğiniz gibi, bir tezin her iki tarafını tez açıklamanızda tartışamazsınız.

Güçlü Argümentatif Denemenin Sırları’nı okuyarak taraf tutmanın önemi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Kötü örnekYazmayın:

“İkinci el dumanı kötüdür ve kalp hastalığına ve kansere neden olabilir; bu nedenle, sigara içilmesinin halka açık yerlerde yasaklanması gerekir, ancak sigarayı yasaklamak sigara içenlere haksızlıktır, bu nedenle sigara içmeyenler sadece nefeslerini tutabilir veya bunun yerine sigara içenlerin etrafında maske takabilirler. ”

Bunun gibi istekli-yıkıcı bir ifade, okuyucunuzun kafasını şaşkınlık içinde çizmesini sağlayacaktır. Sigara içme yasaları ya da onlara karşı mısınız? Yankees veya Mets? Mets ya da Yankees?

Bir taraf seç ve onunla kal!

İyi örnekYazmak:

“İkinci sigara dumanı, sigara içmek kadar zararlı ve kanser ve kalp hastalığının daha yüksek bir prevalansına yol açıyor; bu nedenle, herhangi bir yerde sigara içmek yasaklanmalıdır. ”

4. İyi bir tez, makalede daha sonra desteklenecek iddialarda bulunur.
Ben görevde açıklandığı gibi bir Güçlü Argumentative Deneme taslak oluşturun Nasıl senin iddiaları da tartışmaya yol haritası bina kritik bir rol oynamaktadır.

Öncelikle tezlerinizde iddialarınızın bir özetini içermeniz önemlidir. Yazınızda seyri sırasında, olacak senin iddiaların her arka ile iyi araştırılmış delil .

Kötü örnekYazmayın:

“İnsanlar Mars’a taşınmalı.”

Bu ifade, destekleyici hak taleplerini içermemektedir. İnsanlar neden Mars’a taşınmalı? Oksijen ya da ağaçlar olmadan bir gezegene taşınmanın faydaları nelerdir?

İyi örnekYazmak:

“Dünyayı kurtarmak için çok geç; bu nedenle, insanlar, Mars’a yer değiştirmeleri için bir tarih belirlemeli, uygun planlama ile kıtlık, savaş ve küresel ısınma sorunlarını önleyebilirler. ”

Bu ifade, bazı düşündürücü iddiaları içermektedir. Okuyucu, yazarın onları nasıl savunmayı planladığını merak edecektir. (“ Mars’ta kıtlık, savaş ve küresel ısınma kolayca önlenebilir? Devam et…”)

 

Yazar hakkında

Tez Merkezi administrator

Bir cevap yazın

0543 943 76 01